Ochutnávky 2016

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 21.12.2016

Předvánoční kvalita - bez vinaře, ale s nadějí

Poslední ochutnávka v roce, již tradiční Moravské Vánoce s Vinařstvím Kubík, se i letos konala pod patronací „pražského tykadla” vinařství Honzy Vorby, a samozřejmě s nadějí, že příští rok po mnoha letech určitě přijede i sám vinař Michal Kubík.

Ochutnávka "Vína z Chile Argentiny & Uruguaye" dne 15.12.2016

Utěšený argentinsko-chilský závěr

Na prezentaci jihoamerických vín z nabídky společnosti Open Wine, s.r.o. nepřevládala tentokrát chilská vína, ale argentinská. Majitel firmy a pravidelný host Viničního altánu, rodilý Chilan Jorge Atisha, přivezl deset vín ze tří zemí Jižní Ameriky - čtyři argentinská a po třech z Chile a Uruguaye. A také zahájil ochutnávku, ale po půl hodině předal „prezentační žezlo” sommelierovi Rosťovi Fialovi, aby mohl pracovně odcestoval na Moravu.

Ochutnávka "Bettina Lobkowicz - Vinařství (Mělník)" dne 13.12.2016

Mělnické, tentokrát bez paní Bettiny

Tradiční prosincové přechutnávání vín Bettiny Lobkowicz se konalo bez paní majitelky. Seznámit nás s víny tentokrát přišel Pavel Jelen, znalec a milovník vín, a nyní, jak sám říká, technolog junior mělnického vinařství. O víně toho ví hodně, a nejen o tom ze svého nového pracoviště. Proto to byla opravdu příjemná, ale také velmi prospěšná vinná prezentace.

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 08.12.2016

Lahofer v trochu jiném balení

Letos již podruhé jsme ochutnávali vína ze známého dobšického vinařství Lahofer. A opět to byl vinný zážitek, i když v trochu jiném balení. Tentokrát vína prezentoval degustátor, prodejce a dovozce španělských vín, obchodní spolupracovník vinařství Miroslav Láska. A činil tak svým osobitým stylem, takže i o historky a humor nebyla nouze. Ochutnali jsme dvanáct vín, proti dubnu spíše sušších, a hlavně s převahou ročníků 2015 a 2016.

Ochutnávka Vinařství Proqin & Vinařství Radek Nečas (Velké Němčice) dne 06.12.2016

Večer krásných vín s překvapením

Byl to velmi pestrý večer s mnoha překvapeními i výbornými víny dvou vinařství z Velkých Němčic.

Ochutnávka Vinařství Prath - Zuzana Prátová (Josefov) dne 02.12.2016

Vína z Josefova s krásným finišem

Po loňské pauze jsme měli ve Viničním altánu opět možnost ochutnat vína Vinařství Zuzany Prátové z Josefova. Vinařka přijela opět se svým synem Edou, a oba se střídali při prezentaci vín. Syn pak již tradičně, především k velkému potěšení přítomných dam, přidal nějaké veselé i pikantní „příhody z natáčení”.

Ochutnávka Quinta de Santa Eufemia (Porto) dne 29.11.2016

Dobré portské - předzvěst Vánoc

Přiblížily se Vánoce, a ve Viničním altánu se objevila portská vína. Již tradičně několik let z vinařství Quinta de Santa Eufemia. A to znamená, že přijeli manželé Košanovi z dovozní společnosti Dobré portské.

Ochutnávka Vinařství Košulič (Hustopeče) dne 24.11.2016

Komorní, krásný a sladký večer

V nečekaně komorním prostředí Viničního altánu jsme mohli po roce opět ochutnat originální vína z hustopečského Vinařství Košulič, tedy především deset ročníkových fortifikovaných vín, mnohými označovaných jako „moravská portská”.

Ochutnávka "Podzimní putování za španělskými víny" dne 22.11.2016

S „imázkou” na závěr (a na špici)

V listopadu to bylo již druhé přechutnávání španělských vín ve Viničním altánu. Tentokrát převažovala vína z denominací Ribera del Duero D.O. a Rioja D.O.Ca. Z dvanácti vín, která mám známý degustátor a milovník vín ing. Vladimír Hrbek představil z nabídky dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o., jich byla přesně polovina.

Ochutnávka Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 15.11.2016

Vinné lahůdky z Mikulčic

Loni v únoru, letos v březnu. Lubomír Dvořáček z rodinného Vinařství Dvořáček LTM přiváží do Viničního altánu stále lepší vína, tentokrát byla převážně z ročníku 2015, ale ochutnali jsme i tři „čtrnáctky”. Většina vín byla pro mne trošku sladší, ale jejich kvalita byla opravdu vysoká. A také tato promyšleně a pečlivě vyrobená vína skvěle chutnala.

Ochutnávka "Svatomartinská a další mladá vína 2016" dne 11.11.2016

Více „mladých”, méně svatomartinských

Z nabídky přibližně třiceti mladých vín 2016, kterou připravil Viniční altán, jsem letos opět vybral dvanáct vzorků. Dopoledne v 11 hodin a 11 minut jsme ochutnali šest vín, ale žádné z těch, která jsme degustovali večer. A bylo to příjemné setkání s mladými vína z tuctu moravských vinařství.

Ochutnávka "Madrid, Rioja, Extramadura & Castilla y León & Borja (Španělsko)" dne 08.11.2016

Jednoznačný vítěz - Veraton

Miroslav Láska nám letos připravil opravdu špičkovou jedenáctku vybraných španělských vín, včetně delikates z u nás málo známé denominace Campo de Borja D.O. na severu země. Vyšší kvalita byla pochopitelně za poněkud vyšší cenu. Ochutnali jsme dvě bílá, jedno růžové a osm červených vín.

Ochutnávka "Atraktivní vína z Chile a Argentiny" dne 03.11.2016

Vrcholem bylo velké chilské cuvée

Velmi pěknou sestavu chilských a argentinských vín nám ve Viničním altánu opět představil Josef Uhlík z dovozní společnosti Productos Latinos. Z deseti vín bylo osm chilských (vinařství Chocalán) a dvě argentinská (vinařství Andeluna): dvě bílá, jedno růžové a sedm červených.

Ochutnávka "Vína od Rýna & Mosely (Německo)" dne 01.11.2016

Ukázky z království ryzlinků

Tentokrát nám Vladislav Pajdla přivezl do Viničního altánu k ochutnání devět německých vín, v drtivé většině z oblasti Rheinhessen a Mosel-Saar-Ruwer. A samozřejmě hlavně ryzlinky - celkem šest.

Ochutnávka "Další špičková vína z Bulharska" dne 26.10.2016

Bulharské lahůdky - série 2

Po měsíci přivezl Georgi Ivančev do Viničního altánu další várku kvalitních bulharských vín, tentokrát novinky z různých vinařských oblastí země. A myslím, že tentokrát měl ještě šťastnější ruky. Proti zářijové „desítce“ se mi zdála tato vína ještě lepší. Například bílá měla výraznější kyselinu, červená zase většinou o něco nižší alkohol. A to mi vyhovovalo.

Ochutnávka Vinařství Rauš (Mikulov) dne 24.10.2016

Už jen kousek od "rauše"

Po letošní březnové ochutnávce dvanácti čerstvě nalahovaných mladých vín z mikulovského Vinařství Rauš ve Viničním altánu jsem se přesvědčil, že neformální slogan vinařství „S víny od Rauše se dostanete do rauše“ nebude asi tak obtížné naplnit. Nicméně tenkrát k tomu chybělo ještě několik krůčků. Tentokrát jsme se dostali již velmi blízko.

Ochutnávka "Šest moravských vinařství" dne 18.10.2016

Šest stylů i vinných zážitků

Šest převážně malých vinařství z Moravy nám na své premiéře ve Viničním altánu představila Jana Hrubá, která jejich vína nabízí prostřednictvím své společnosti Wineselection. Některá i našim hostům dobře známá, jiná téměř neznámá. A byl to mimořádně zajímavé večer s převážně originálními, často i netypickými víny.

Ochutnávka "Apúlie, Sicílie & další" dne 13.10.2016

Vinná krása s převahou Apúlie

Pravidelný host Viničního altánu Dalibor Salivar, který dováží především italská vína prostřednictvím své společnosti Víno SD, přivezl na prezentaci převážně vína z jihoitalské Apúlie. Z jedenácti vzorků jich bylo celkem sedm. Zbývající pak z Veneta, Sicílie, Piemontu a dokonce i z maďarské Tokaje.

Ochutnávka "Cramele Recas Opět to nejlepší z Rumunska" dne 11.10.2016

Červená jednička, bílá ofenzíva

Po roce jsme měli možnost ve Viničním altánu znovu ochutnat výborná rumunská vína, která k nám dováží Ing. Casian Suciu Šubert prostřednictvím své společnosti Kassimex, s.r.o. Tentokrát to byla výhradně vína z vinařství Cramele Recas, které se stalo v Rumunsko jedničkou, alespoň pokud jde o množství produkovaného vína. Zároveň patří i k tamní kvalitativní špičce.

Ochutnávka "Alfonso Boeri a další vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 06.10.2016

Tradičně podmanivý Piemont

František Šamla, dovozce především italských vín, pro nás připravil náročný úkol: za přibližně dvě hodiny přechutnat čtrnáct vzorků ze sedmi piemontských vinařství, většinou s nadprůměrným alkoholem. A někteří je ještě museli, pokud možno spravedlivě, ohodnotit. Třeba já. Takže se do toho dám!

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 29.09.2016

Další vinné chuťovky z Bulharska

V pořadí již čtvrtá prezentace špičkových bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev, byla zaměřena na vína z vinařství Katarzyna, což je zdařilá polská kapitálová akvizice v Bulharsku.

Ochutnávka Patria Kobylí, a.s. dne 22.09.2016

Patria v plném lesku

Po více než roce jsme ochutnali vína ze známého vinařství Patria Kobylí. Tentokrát nám je velmi vstřícně představil Jaroslav Blažek, spolupracovník vinařství a provozovatel známé vinotéky v Lysé nad Labem.

Ochutnávka Vinařství Velkobílovická vína, s.r.o. (Velké Bílovice) dne 15.09.2016

Konečně znovu Velkobílovická vína!

Po dlouhých sedmi letech jsme znovu ochutnali ve Viničním altánu vína z vinařství ve Velkých Bílovicích, která mnozí znali a dosud znají pod různými názvy, například Vinařství Krejčí, S.O.Č. Velké Bílovice, a v posledních letech Vinařství Velkobílovická vína, s.r.o. Názvy se měnily, loni odešel do vinařského nebe zakladatel a technolog vinařství Stanislav Krejčí, a nyní jsme díky Josefu Uhlíkovi, který s vinařstvím spolupracuje, opět tato vína ochutnali.

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 08.09.2016

Výborný Proqin, tentokrát se „sekačkou”

Trochu neobvyklá, ale i tak velmi atraktivní byla prezentace Vinařství Proqin z Velkých Němčic ve Viničním altánu. Neobvyklá proto, že nebyl přítomen pravidelný host z Proqinu Martin Prokeš, ale degustaci vedla Dáša Fialová, sommelierka a nejlepší „sekačka” České republiky za asistence sommeliera vinařství Stanislava Sádlíka. Přechutnávali jsme v „hlavním sále”, sekalo se pak na horní terase. Úspěšně a za všeobecné spokojenosti.

Ochutnávka Rodinné vinařství Drmola (Bavory) dne 06.09.2016

Pikantní i sladší pozdrav z Pálavy

Letos v dubnu jsme navštívili Jaroslava Drmolu v jeho vinařství v Bavorech na Pálavě, a přechutnali jsme, co se jen dalo. O čtyři měsíce později přijel vinař k nám do Viničního altánu, aby nám představil především novinky z ročníku 2015, a také již pěkně nazrálá vína o dva roky starší. A opět nás potěšil.

Ochutnávka Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice) dne 01.09.2016

Laskající kousky z Balgova malého vinařství

Byla to jedna z nejlepších ochutnávek letos ve Viničním altánu. Již tradičně vstřícný a příjemný vinař Jan Balga z Tvrdonic k nám zavítal po dvou letech a představil tucet vín ze svého malého vinařství (BMV), a to všechna z ročníku 2015. Byla to mimořádně kvalitní a vyrovnaná sestava deseti bílých a dvou růžových vín. Takové krásná letní osvěžení s výbornou, často i vtipnou atmosférou.

Vinařství Jakubík - Víno pro náročné (Zlechov) dne 30.08.2016

Vyrovnaná kvalita ze Zlechova

Po roce jsme měli opět možnost ochutnat výborná vína z Vinařství Jakubík ve Zlechově. Tentokrát to byla, alespoň pro mne, kvalitativně vyrovnaná sestava dvanácti vín z ročníků 2014 a 2015. Z tohoto tuctu výrazněji vyčuhovaly především dva sauvignony, ale hlavně Chardonnay 2014.

Ochutnávka Vinařství Kněží hora (Bzenec) dne 25.08.2016

Pestrý výběr z Kněží hory

Loni prezentovala vína z bzeneckého Vinařství Kněží hora jeho majitelka Kamila Ingrová, nyní přijel do Viničního altánu její manžel Petr Ingr. A přivezl k ochutnání deset vín z ročníků 2013, 2014 a 2015 - sedm bílých, jedno růžové a dvě červená.

Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad) dne 23.08.2016

Dvojnásobný zážitek z horní terasy

Byl to mimořádně vydařený večer. Letošní degustační premiéra na horní terase Viničního altánu, krásné počasí, výborná vína a vtipně vstřícný Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství. Co víc jsme si mohli přát!

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 17.08.2016

Moc dlouhé sladké vyvrcholení

Tolik vín s vysokými zbytkovými cukry jsme na prezentací Vinařství Waldberg Vrbovec ve Viničním altánu ještě neochutnávali. Vždyť plná polovina z tuctu vín (všechna z ročníku 2015) byla polosladká nebo sladká, a přitom žádné z nich nebylo ve výběru z bobulí, výběru z cibéb, ledové nebo slámové. Byl jsem z toho poněkud na rozpacích, protože vinařství vždy patřilo do mé výrazně preferované moravské desítky.

Ochutnávka Vinařská škola Valtice, Školní sklep Venerie dne 15.08.2016

Vinné školení z valtické školy

Lubomír Tichý absolvoval střední vinařskou školu ve Valticích, a po letech vládne tamnímu školnímu sklepu Venerie. Sklepmistr je krásným příkladem pro své studenty, jeho vína mají opravdu punc vysoké kvality. Znovu jsme se o tom přesvědčili na prezentací vín valtické školy ve Viničním altánu, kterou velmi vstřícně vedl obchodní zástupce vinařství Robert Kolman.

Ochutnávka Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory) dne 11.08.2016

Takový uvolněný večer s „naturvíny”

V komorní, nicméně o tom příjemnější atmosféře, nám náš pravidelný host Patrik Staško z rodinného vinařství Naturvini v Bavorech představil jedenáct vín včetně jedné prémie, převážně z ročníku 2015. A také několik vinných produktů - hořčice, rosolu a vinné omáčky.

Ochutnávka Rodinné vinařství Zemánkovi (Velké Bílovice) dne 09.08.2016

Martinův šťastný návrat

Čerstvý ženáč Martin Zemánek se po téměř třech let konečně objevil ve Viničním altánu, aby nám představil svá nová vína, převážně z ročníku 2015, která připravil ještě jako „svobodný muž”. Tradičně bez větších Martinových proslovů jsme ochutnali deset vín - šest bílých, jedno růžové a tři červená.

Ochutnávka "Skvělá Jižní Afrika" dne 21.07.2016

Atraktivní nabídka paní Heather

Opravdu netradiční kombinaci sedmi jihoafrických vín se dvěma evropskými (Španělsko a Rumunsko) nám představil již pravidelný host Viničního altánu, rodilá Jihoafričanka Heather Crowther, majitelka dovozní společnosti Tombalina Wines.

Ochurnávka Vinařství Ampelos (Vrbovec) dne 19.07.2016

VOC sluší Ampelosu

Téměř na den přesně po roce jsme ve Viničním altánu ochutnávali vína z Vinařství Ampelos ve Vrbovci na Znojemsku. Premiérově to byla také vína VOC Znojmo, dokonce tři. Zástupce vinařství Jaroslav Grešl nám připravil deset vzorků, kromě dvou závěrečných červených vín všechny z ročníku 2015.

Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky) dne 14.07.2016

Šťastný návrat vín z Hrušek

Po více než dvouleté pauze opět ve Viničním altánu! Myslím, že vína Richarda Tichého z Hrušek nám již opravdu chyběla. A jejich tvůrce rovněž. Představil nám bohatou paletu třinácti vín, z toho sedm z ročníku 2015. A těmi jsme také zahájili dlouho očekávanou prezentaci.

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 12.07.2016

Bohaté a návykové - prostě Reisten

Po více než roce jsme měli možnost ochutnat nová vína z produkce pavlovského vinařství Reisten. Dlouholetý a pravidelný host Viničního altánu Václav Šmach nám představil deset vín z „dílny” sklepmistra Zdeňka Musila, z toho devět z ročníku 2014.

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 29.06.2016

Skvělý koktejl znovínských vín

Karel (Charlie) Slavík nám po roce opět namíchal skvělý koktejl znovínských vín včetně několika opravdových lahůdek. Celkem to bylo dvanáct kousků, a z tohoto tuctu jsme již tradičně jako první ochutnali vína červená.

Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice dne 27.06.2016

Lechovická vinná hitparáda

Krásná vína převážně z ročníku 2015 nám ve Viničním altánu po roce opět představil Jan Hrachovský, technolog vinařství Vinné sklepy Lechovice. Byl to opravdu utěšený vinný zážitek z tuctu vín - sedmi bílých, dvou sektů, jednoho růžového, jednoho červeného a závěrečného ledového. Krásná vinná smršť.

Ochutnávka Vinařství U sv. Martina Radim Osička (Velké Bílovice) dne 23.06.2016

Sv. Martin přišel v červnu

Radim Osička z velkobílovického Vinařství U sv. Martina vyslal do Viničního altánu tentokrát svého syna (a pomocníka ve sklepě Tomáše), který je zároveň sklepmistrem v Rodinném vinařství Pavel Binder z Rakvic.

Ochutnávka Polívka Winery (Velké Němčice) dne 21.06.2016

Dobrá vína, dobrá nálada

Lukáš Polívka z Velkých Němčic přijel do Viničního altánu stejně jako loni v dobré náladě, která se rychle přenesla i na většinu degustujících. Protože ti, kteří dali přednost poslednímu utkání našich fotbalistů na Euru 2016, si dobré nálady rozhodně neužili.

Ochutnávka "Čtyři vinařství z Rakouska" dne 15.06.2016

Se zpožděním, ale výtečné

Byla to tak trošku divoká ochutnávka, ale výsledek byl výborný. Začali jsme s hodinovým zpožděním a degustační list jsme museli „přeházet”. Stálo to však za to.

Ochutnávka Grmolec rodinné vinařství (Hovorany) dne 14.06.2016

Polaskalo červené od Grmolců

Bronislav Grmolec z rodinného vinařství v Hovoranech nás po roce opět potěšil výbornými víny, tentokrát deseti, v drtivé většině z ročníku 2015. Letos výrazně převládala vína suchá a polosuchá, třebaže s trošku vyšším zbytkovým cukrem.

Ochutnávka Víno Hort (Dobšice) dne 09.06.2016

Moravské Chardonnay, francouzský Merlot

A další příjemné vinné školení ve Viničním altánu! Postaral se o ně náš pravidelný host, dobšický vinař s průniky do jižní Francie Jiří Hort.

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 07.06.2016

„Laďa” s mnoha překvapeními

Velkobílovický vinař a jeden z nejčastějších hostů Viničního altánu Vladimír („Laďa”) Tetur si pokaždé připraví nějaké vinné překvapení, o soutěžních kvízech o láhve vína ani nemluvě. Nebylo tomu jinak ani tentokrát, dokonce bych řekl, že tak dlouhou a pestrou ochutnávku jsme již dlouho neabsolvovali.

Ochutnávka "Vína z Chile & Argentiny" dne 02.06.2016

Vstřícné novinky z nabídky OpenWine

Jorge Atisha z dovozní společnosti OpenWine, s.r.o. nám tentokrát představil ve Viničním altánu řadu novinek - z Chile i Argentiny. A měly opravdu úspěch, ostatně jako celá ochutnávka.

Ochutnávka Vinařství Hanzel (Miroslav) dne 31.05.2016

Utěšená premiéra vinařství z Miroslavi

Vinařství Hanzel ze skupiny Lahofer mělo ve Viničním altánu premiéru a rozhodně obohatilo letošní nabídku ochutnávaných vín. Prezentace „pana Lahofera”, dlouhodobého a pravidelného hosta Jaroslava Chaloupeckého, nabídla jedenáct vín z ročníků 2014 a 2015, včetně tří vín VOC Znojmo.

1000. ochutnávka vín Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 26.05.2016

Dvojnásobná jubilejní radost

Jubilejní 1000. ochutnávka vín ve Viničním altánu padla na mého oblíbeného vinaře z Březí Jindřicha Kadrnku. Taková kombinace zákonitě přinesla dvojnásobnou radost.

Ochutnávka Petr Svoboda - Vinařství Žarošice dne 24.05.2016

Mistrovské kousky Tomáše Hajducha

Další velmi zdařilá ochutnávka moravských vín ve Viničním altánu, tentokrát z „dílny” technologa i vinohradníka z Vinařství Žarošice Tomáše Hajducha. Motto vinařství „Velká vína z malých šarží” je naprosto pravdivé. Přesvědčilo nás o tom deset vzorků z ročníků 2014 a 2015 (půl na půl), které z bohaté odrůdové nabídky Tomáš Hajduch vybral.

Ochutnávka Rodinné vinařství Baláž (Dolní Dunajovice) dne 19.05.2016

„Svatební” degustace vín od Balážů

V netradičním „svatebním” stylu se konala ochutnávka vín z dolnodunajovického Vinařství Baláž ve Viničním altánu. Hosté totiž zasedli ke stolům pro svatební hostinu, neboť nevěsta s ženichem i poslední svatebčané opustili Viniční altánu těsně před degustací. Na úpravy sezení nebyl prostě čas.

Ochutnávka Vinařství Lukáš Hlinecký (Čejkovice) dne 17.05.2016

Čejkovická vinná radost

Je to velká radost ochutnávat s čejkovickým vinařem Lukášem Hlineckých jeho vína. A obzvlášť s ročníkem 2015. Dočkali jsme se tohoto potěšení ve Viničním altánu v polovině května.

Ochutnávka Vinařství Vydařelý & Holomáč (Čejkovice) dne 12.05.2016

Premiéra s výraznou aromatikou

Opravdu bohatou paletou čtrnácti vín se ve Viničním altánu představilo na své premiéře rodinné Vinařství Vydařelý & Holomáč z Čejkovic. Za zmínku rozhodně stojí, že všechna vína byla z ročníku 2015, a to ještě další zůstala v čejkovickém sklepě.

Ochutnávka Vinařství Gotberg (Popice) dne 10.05.2016

Moderní styl, výborná vína

Velmi moderní (a to nejen sídlem v Popicích) Vinařství Gotberg je svými víno vždy inspirující. Potvrdil to i mnohde velmi problematický rok 2014, s nímž si tým vinařství v čele s enologem Stanislavem Málkem podle mého velmi dobře vyrovnal.

Ochutnávka "Vína Gérarda Depardieua & Pierre Richarda" dne 05.05.2016

Kvalita v láhvi & slavná jména

Už loni jsem neskrýval potěšení, že tradiční hit degustací ve Viničním altánu (a za pár dní jich bude již 1000), vína z Chateau de Tigne na Loiře a Chateau Eveque v oblasti jihofrancouzského Corbiéres se opět vrátil. A nyní nás vína ikon francouzského filmu (ať si o nevinařské činnosti jednoho z nich myslí kdo chce co chce) Gerarda Depardieua a Pierre Richarda potěšila již pošesté. Přitom letos mi tato tradiční kvalita v láhvi připadala opravdu mimořádná. Od obou vinařů.

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 03.05.2016

„Školení” i pochutnání s Tanzbergem

Předloni v lednu, loni v březnu, a letos v květnu. Prezentace vín vinařství Tanzberg Mikulov se sklepem v Bavorech se postupně posouvá za teplem. Správně však do období, kdy má vinařství již dostatek nových vín, třebaže často čerstvě nalahvovaných.

Ochutnávka Vinařství Michna (Čejkovice) dne 28.04.2016

Pěkná premiéra, výborná repríza

Repríza ještě lepší než loňská vydařená premiéra. Tak bych charakterizoval degustaci vín čejkovického vinaře Kamila Michny. Dvanáct vín z ročníku 2015, v drtivé většině velmi zdařilých. Samozřejmě, mne nejvíce těšila sušší vína, ale skvělá byla i sladká Pálava.

Ochutnávka "Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)" dne 26.04.2016

Po třech letech stejný vítěz večera

Absolutní rekordman v počtu prezentací vín (tedy koštů) ve Viničním altánu, velkobílovický vinař Stanislav Mádl, nám tentokrát představil bohatou paletu svých vín (celkem čtrnáct), až na dvě (Rulandské modré a Hibernal) všechna z ročníku 2015.

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 21.04.2016

Novinky byly sladší

Zaplněný „hlavní sál” Viničního altánu měl možnost opět po roce přivítat Jaroslava Chaloupeckého, obchodního ředitele Vinařství Lahofer z Dobšic. Tentokrát nám náš pravidelný host připravil tucet vín z ročníků 2011 až 2015, suchých polosladkých i sladkých. Dvě nejsladší byla z loňské sklizně.

Ochutnávka "Atraktivní vína z Chile a Argentiny" dne 19.04.2016

Argentinsko-chilské potěšení

Kdo očekával rakouské veltlíny a další vína ze tři vinařství z Rakouska, nemusel být zklamán. Zdravotně handicapovaného dovozce rakouských vín a našeho pravidelného hosta Michaele Aignera bleskově, doslova přes noc, nahradilo „duo Productos Latinos” - Josef Uhlík a Rodrigo Schmidt, kteří představili výborné novinky z Chile a Argentiny.

Ochutnávka Vinařství ZD Němčičky dne 14.04.2016

Nový ročník, snad ve všem nový

Tradiční lednová prezentace vín z Vinařství ZD Němčičky ve Viničním altánu se změnila v dubnovou. Důvodů bylo několik. Především to byla vyprodaná vína z minulých ročníků, a potom také změny ve vinařství, které se v mnohém promítly do nového ročníku 2015. A právě jen tato vína z „dílny” nového sklepmistra a technologa Pavla Buriánka jsme ochutnávali.

Ochutnávka CANTINA ARIANO Apulie, Itálie dne 12.04.2016

Je to Apulie, není to Piemont!

Po Piemotu se František Šamla zaměřil na další vinařskou oblast Itálie, a to na Apulii na jihovýchodě země. V Česku zatím vyslovené novinky jsme měli možnost ochutnat na prezentaci ve Viničním altánu. Pro hosty v přeplněném „hlavním sále” bylo připraveno třináct vín z rodinného vinařství Cantina Ariano v Apulii (nebo také Puglii) - čtyři bílá, jedno růžové a osm červených.

Ochutnávka Rodinné vinařství Pavel Binder (Rakvice) dne 07.04.2016

Dostatek lahůdek od Pavla Bindera

O prezentaci vín Rodinného vinařství Pavel Binder z Rakvic se letos postarali Vojtěch Vávra, jeho pražské „tykadlo”, a mladý sklepmistr Tomáš Osička (vína jeho otce Radima můžete ochutnat v červnu na prezentaci vín velkobílovického Vinařství u sv. Martina).

Ochutnávka Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice) dne 05.04.2016

Sladší pozdrav velkobílovické „vlaštovky”

Konečně se ve Viničním altánu objevila první velkobílovická vlaštovka. A byl to náš častý host a můj oblíbený vinař Jiří Rusnok. Přivezl bohatou paletu čtrnácti vín, až na dvě červená všechna z ročníku 2015. Pro vinařství, a možná i obecně pro Velké Bílovice, to byl spíše sladší ročník. První tři suchá vína mi však chutnala, o čemž jsem se znovu přesvědčil na závěr večera během „neřízené” degustace.

Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice) dne 31.03.2016

Loňská vína s kvalitou od Plačků

Vína Jana Plačka z Moravských Bránic jen znovu potvrdila, že ročník 2015 je na Moravě více než jen nadějný. Ve Viničním altánu jsme jich na velmi vstřícné prezentaci vín Jana a Hanky Plačkových ochutnali osm. Další dvě byla o rok starší červená. A těmi jsme také, možná poněkud netradičně, zahájili.

Ochutnávka Vinařství Petr Marada (Mikulčice) dne 29.03.2016

Maradovy „vinné kousky”, nejen naturální

Je potěšením ochutnávat vína s Petrem Maradou. Mikulčický vinař a hudebník (cimbálová muzika Slovácko mladší) přijel po roce do Viničního altánu s víny z ročníků 2011 až 2015. Škoda, že jsme ještě nemohli ochutnat více novinek z loňské sklizně, která v drtivé většině čeká teprve na lahvování.

Ochutnávka Vinařství Radocha (Čejkovice) dne 23.03.2016

Čejkovická předvelikonoční vlaštovka

Předvelikonoční pozdrav z Čejkovic nám přivezl náš oblíbený host Jiří Radocha. Ze svých vín představil osm mladých z loňské sklizně a pět o rok starších. Bylo to v mnohém velmi zajímavé srovnávání.

Ochutnávka Vinařství Vondrák (Mělník) dne 21.03.2016

Krásná předpremiéra Vondrákových „patnáctek”

Mělnický vinař Luděk Vondrák může být po několika letech konečně spokojen se sklizní a také s víny z ročníku 2015. Přesvědčil nás o tom na prezentaci svých mladých vín ve Viničním altánu. Bylo jich devět, kulatou desítku pak uzavřelo již známé víno z ročníku 2012.

Ochutnávka Rodinné vinařství PISONI (Trentino, Itálie)dne 17.03.2016

Laskající pozdrav z Trentina

Tentokrát nepřijel do Gröbovky nikdo z bratranců Pisoniových, nicméně jejich vína z rodinného vinařství v Trentinu nám představil již tradiční host, Roberto Lupo, rodilý Trentiňan, který tato biodynamická vína k nám dováží.

Ochutnávka "Novinky z Vinařství Rauš (Mikulov)" dne 15.03.2016

Na dobré cestě do rauše

Myslím, že opravdu není velký problém naplnit neformální slogan vinařství z Mikulova: s víny od Rauše se dostanete do rauše. Přesvědčil jsem se o tom na ochutnávce dvanácti mladých vín z Vinařství Rauš ve Viničním altánu.

Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice) dne 10.03.2016

„Modré” novinky s překvapivým vítězem

Plnou sérii novinek z ročníku 2015 nám jako první ve Viničním altánu představilo Modré vinařství z Mutěnic. Již tradiční host, spolumajitel vinařství Libor Čížek, přivezl pěknou várku čtrnácti vzorků. Ochutnali jsme devět bílých, dva klarety, jedno růžové a dvě červená vína. Bylo toho hodně, nicméně myslím si, že jsme tuto poměrně sladší vlnu zvládli dobře.

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 03.03.2016

I tentokrát nadchla Pálava z Pálavy

Ladislav Langr s dcerou Pavlínou přivezli po roce do Viničního altánu jedenáct vín, převážně z ročníků 2013 a 2014, a k tomu jedno mladé z loňské sklizně. A třebaže to nebyla vína z ideálních ročníků, mnohá z nich rozhodně potěšila.

Ochutnávka Vinařství rodiny Milhade (Bordeaux, Francie) dne 01.03.2016

Výborné, trochu „jiné” Bordeaux

Pavel Ondráček z dovozní společnosti French Wines, s.r.o. pro nás tentokrát připravil vína z několika apelací v Bordeaux, která jsme ve Viničním altánu delší dobu neochutnávali. A bylo již na čase. Ostatně vína z několika vinařství ve vlastnictví rodiny Milhade i závěrečná tečka z jejích negocianských aktivit nás opravdu nabudila. Ochutnali jsme osm vín - jedno bílé, jedno růžové a šest červených. Pavel Ondráček je představil společně s milovníkem a znalcem vín z Bordeaux Hynkem Nekužou.

Ochutnávka Rodinné vinařství Mikulenkovi (Velké Žernoseky) dne 25.02.2016

Žernosecká premiéra, která potěšila

Konečně se mi podařilo přilákat do Viničního altánu alespoň jedno z několika vinařství ve Velkých Žernosekách. Nepřekvapí proto, že pro Rodinné vinařství Mikulenkovi to byla na Gröbovce velká premiéra. Dalibor Mikulenko s dcerou Kristinou přivezli deset vín, převážně mladých z ročníku 2015. A přestože šéf vinařství je v podstatě vinař-samouk, za několik let se postupně vypracoval do profesionální sféry.

Ochutnávka "Vinařství Vinice-Hnanice & Jižní Francie" dne 23.02.2016

Z Hnanic Pálava, z Limoux červené

V pořadí již druhé degustační setkání s jihofrancouzskými víny a produkty z Vinařství Vinice-Hnanice na Znojemsku připravil pravidelný host (a nejen jako dovozce) Viničního altánu Roman Hynek ze společnosti Fresh Way, s.r.o. Druhým hostem večera byl jako již loni obchodní ředitel vinařství z Hnanic Ivo Štorek.

Ochutnávka "Wachau, Kamptal, Kremstal, Weinviertel & Burgenland (Rakousko) Mosela & Rheinhessen (Německo)" dne 18.02.2016

Nejdříve veltlíny, poté ryzlinky

Po pěti letech se do Viničního altánu vrátil dříve jeho pravidelný host Petr Zárybnický, aby nám představil ukázku ze své bohaté dovozní nabídky rakouských, ale také německých vín z vinařství kolem Mosely a Rýna. A bylo co ochutnávat!

Ochutnávka "Tři vinařství ze Slovenska" dne 16.02.2016

Nejvíce potěšil Hubinský

Tři slovenská vinařství se spoustou novinek nám představili Otomar Frühauf, který tato vína k nám již léta dováží, a další pravidelný host Viničního altánu, znalec slovenských vín Jiří Flosman. A bylo co ochutnávat. Z vinařství LVD Limbach to byla tři mladá vína z ročníku 2015, z vinařství Hubinský z Novosad stejný počet, jen jedno bylo o rok starší. A na závěr série šesti „patnáctek” z Vinných pivnic Svätý Jur - vinařství Chowaniec & Krajčírovič.

Ochutnávka Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory) dne 11.02.2016

Mezi víny z Pálavy kralovaly Pálavy

Byla to radost ochutnávat vína a další pochutiny s Patrikem Staškem a jeho paní Michaelou z rodinného vinařství Naturvini v Bavorech.

Ochutnávka "Toskánsko & další exkluzívní Itálie" dne 09.02.2016

Nejen skvělé Toskánsko!

Ve Viničním altánu již druhé setkání s Mikulášem Dudou ze společnosti VinoDOC bylo opět ve znamení výborných italských vín z Toskánska a dalších vinařských oblastí země na Apeninském poloostrově.

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany) dne 02.02.2016

Vyladěná jedenáctka z Kolby

Pokaždé se moc těším na ochutnávku vín z vinařství Kolby. Tato byla již čtvrtá, a stejně tak i čtvrtá prezentace vín z pouzdřanského sklepa našim pravidelným hostem, Martinem „Sekáčem” Prokešem z Velkých Němčic.

Ochutnávka Bodegas Mitos (Valencia, Španělsko) dne 28.01.2016

Mitos se výborně „červenal”

Jedna z nejrychleji připravených degustací ve Viničním altánu měla rozhodně úspěch. Průřez nabídkou španělského vinařství Bodegas Mitos z oblasti Utiel-Requena, a nyní již Valencia DO, připravil zástupce vinařství pro Česko a Slovensko Zdeněk Karásek. A v prezentaci vín mu pomáhal náš pravidelný host, technolog a sommelier Lukáš Polišenský.

Ochutnávka "MURFATLAR Prvotřídní víno z Rumunska" dne 26.01.2016

Murfatlar se „sable noble” kvalitou

Celý tucet kvalitních rumunských vín včetně několika lahůdek nám již tradičně představil Bohumír Krampera, který tato vína s láskou dováží. Již tradičně to byla pestrá paleta vín z několika řad, od suchých bílých až po nasládlé a sladké červené. Značka Murfatlar má ve Viničním altánu vždy dobrý ohlas.

Ochutnávka Rodinné vinařství Jedlička (Bořetice) dne 21.01.2016

Z Bořetic hlavně červené chuťovky

O první letošní degustaci, moravských vín ve Viničním altánu se postaralo bořetické Rodinné vinařství Jedlička. Jeho obchodní ředitel a pravidelný host Viničního altánu Jiří Hudec nám na počátku nové vinařské sezony připravil deset vín, převážně červených ze starších ročníků. Nicméně ochutnali jsme i tři vína z předloňské sklizně a dvě čerstvé bílé novinky.

Ochutnávka "Atraktivní vína z Portugalska & Rakouska" dne 14.01.2016

Portugalsko-rakouské vinné vyrovnání

Poněkud netradiční degustační kombinaci pro nás tentokrát připravil František Šamla, ve Viničním altánu dobře známý především díky výborným vínům z italského Piemontu. Z nabídky své dovozní společnosti V.P.V. Praha připravil sedm portugalských (dvě bílá, jedno růžové a čtyři červená) a pět rakouských vín (překvapivě pouze červená). Portugalská byla z vinařství Monte Novo e Figueirinha, rakouská pak z biodynamické produkce Weingut Juditha Beck z proslulé obce Gols v Burgenlandu.

Ochutnávka Zámecké vinařství Munzar (Domousnice) dne 12.01.2016

Premiéra s "mlaďochy" i s archivem

Víno z Mladoboleslavska je vzácností, a nejen ve Viničním altánu. A my jsme ochutnali hned deset vín na degustační premiéře Zámeckého vinařství Munzar z Domousnice. Vinař Jiří Voves se nikterak netajil tím, s jakými problémy se musí vinařství potýkat. Není to jen nepřízeň počasí, ale hlavně divoká zvěř, která s neúnavnou pravidelností dramaticky „redukuje” sklizeň hroznů. Vín z předcházejících ročníků bylo prostě málo...