Ochutnávka vín Vinařství Vydařelý-Holomáč (Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Vydařelý & Holomáč (Čejkovice) dne 12.05.2016

Premiéra s výraznou aromatikou

Opravdu bohatou paletou čtrnácti vín se ve Viničním altánu představilo na své premiéře rodinné Vinařství Vydařelý & Holomáč z Čejkovic. Za zmínku rozhodně stojí, že všechna vína byla z ročníku 2015, a to ještě další zůstala v čejkovickém sklepě.

Spolumajitel vinařství a sklepmistr Martin Vydařelý nám představil deset bílých, jedno růžové a tři červená vína. Vína potvrdila, že vinařství dává u bílých vín přednost spíše vyšším zbytkovým cukrům, nicméně ochutnali jsem také tři suchá.

Prvním z nich bylo Chardonnay v pozdním sběru s ovocně-minerální vůní. Také v plnější chuti bylo ovocně-minerální, zároveň šťavnaté s výrazně pikantním závěrem.

O něco více mi chutnalo Rulandské šedé v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnou mineralitou. V chuti identické, plné a šťavnaté s delším, měkce pikantním závěrem.

Pěkný byl Muškát Ottonel v pozdním sběru, rovněž s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,5 g/l). Vůně jemná, ovocně-květinová s náznakem citrusů. Chuť šťavnatá, ovocná s dotykem květin, ale také jemně kořenitá. V závěru však jen lehce pikantní.

Příjemná byla polosuchá Pálava v pozdním sběru. Ve vůni hodně vyzrálý hrozen, jemné tóny citrusů a květin. V chuti sladké citrusy, dotyk květin. Tělo šťavnaté, a v koncovce pak měkce pikantní.

Polosuchý Děvín byl u mne srovnatelný s Pálavou. Vůně poměrně jemná, ovocně-květinová. V chuti lehce nasládlý, šťavnatý, kombinace světlého ovoce a květin. V závěru bylo víno lehce pikantní.

Tramín červený v pozdním sběru byl ještě polosuchý. Vůně malinko kořenitá s převahou květin. Chuť měkce ovocná (jemné citrusy) s lehkým květinovým „štychem”, příjemně šťavnatá s decentně pikantním závěrem.

Trochu mne zklamal jakostní Irsai Oliver. Polosuché víno s nižší kyselinou (5 g/l) nabídlo jemně kořenitou vůni květin. Chuť ovocně-květinová, lehce kořenitá a nasládlá. Vínu však chyběla pikantnost i svěžest.

Polosladké Sylvánské zelené v pozdním sběru vonělo po nasládlém světlém ovoci, především citrusech (grep). Nejen aroma, ale také obdobná chuť spíše připomínaly odrůdu Hibernal. Tělo plnější, výrazně ovocné, nasládlé a lehce pikantní. Sylván bych v této láhvi nehledal.

Bílé vystřídala „růžovka” - Rulandské modré rosé v pozdním sběru. Polosladké víno s vůní lehce smetanových, kompotovaných jahod. Chuť sladší, ovocně-minerální, a v závěru měkce pikantní. Není to však „roséčko” mého vkusu.

A další ze série aromatických vín - Hibernal v pozdním sběru. Zde již polosladké víno s průměrně výraznou kyselinou (6 g/l). Vůně bohatě ovocná (citrusy, grep) s jemnou stopou černého rybízu a minerálů. V plné, zřetelně nasládlé ovocně-minerální chuti s převahou citrusů bylo víno lehce pikantní.

Vín z novější odrůdy Solaris ve Viničním altánu přibývá. My jsme ochutnali výběr z hroznů, ještě polosladké víno s výrazným zbytkovým cukrem (36 g/l), ale i s bohatou kyselinou (8 g/l). Ve vůni světlé ovoce, květiny a byliny. V chuti sladší, šťavnaté s příjemně pikantním závěrem.

Prvním červeným, a pro mne nejlepším z celé trojice, byl Dornfelder v pozdním sběru. Ovocné, nekomplikované a „čisté” víno ve vůni i chuti. Převládaly tmavé peckoviny, v chuti bylo šťavnaté a delikátně pikantní.

Tradiční odrůdový charakter potvrdil Cabernet Moravia v pozdním sběru. Víno s vůní i chutí tmavého ovoce s výraznou stopou zelené a sušené papriky. V chuti bylo pro mne překvapivě uhlazené, zřetelné byly jemné, sládnoucí třísloviny.

O tečku se postarala „barvířka” - Neronet v pozdním sběru. Ve vůni tmavá lesní směs v jemně džemovitém provedení. Výrazně ovocité víno bylo v závěru měkce pikantní.

A ještě hodnocení početně poněkud oslabeného „vrcholového týmu”: Rulandské šedé 2013 - 8,8 bodu (z 10 možných), Sylvánské zelené 2015, Solaris 2015 a Dornfelder 2015 - 8,7 b., Pálava 2015, Muškát Ottonel 2015 a Neronet 2015 - 8,6 b., Chardonnay 2015, Děvín 2015 a Cabernet Moravia 2015 - 8,5 b., Tramín červený 2015 a Rulandské modré rosé 2015 - 8,4 b., Irsai Oliver 2014 a Hibernal 2015 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý