Ochutnávka vín Vinařství Kolby (Pouzdřany)

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany) dne 29.04.2015

Starší špička i nová kvalita

Martin Prokeš z Vinařství Proqin je profík, a tak bylo potěšením sledovat jeho prezentaci vín Vinařství Kolby, které patří mezi Martinovy obchodní partnery. Pro degustaci vybral jedenáct vín (z toho deset bílých), často pro srovnání mladší a starší ročník. Takto jsme mohli porovnat čtyři odrůdová vína.

Nicméně prvním vínem bylo zemské Cuvée Kolby 2013 z odrůd Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Ryzlink rýnský. Suché, pěkně vyvážené ovocně-minerální víno s chutí světlých peckovin. V těle jemně nasládlé, šťavnaté a pikantní. Skvělý poměr cena/výkon.

Následovala první dvojice. Nejprve Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru. Suché, ve vůni ovocně-kořenité víno se stopou pepře. V chuti velmi pikantní a ovocně-minerální. Víno by potřebovalo ještě ležet v láhvi, minimálně půl roku.

Druhý Ryzlink vlašský byl rovněž pozdní sběr, jen z roku 2009. Suché víno, ale s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) a alkoholem (14 %). Ve vůni výrazně nazrálé světlé ovoce v lehkém minerálním kabátku. V chuti vyzrálý, kulatý s tóny světlého ovoce a pepře. Velmi elegantní a harmonické víno, které je na svém vrcholu. Za zmínku stolí vysoký bezcukerný extrakt - 26,6 g/l.

Následovala další „dvojka” z odrůdy Rulandské bílé. První vzorek byl z ročníku 2013 ve výběru z hroznů. Ve vůni světlé peckoviny, jemně minerální se vzdálený květinovými tóny. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo šťavnaté se stopou minerálů s výrazně pikantním závěrem. Mimořádně perspektivní víno.

Rulandské bílé 2009 ve výběru z hroznů bylo polosuché. Ve vůni světlé ovoce s pecičkou, lehké minerální a medové tóny. V chuti nasládlé, plné a kulaté s medově-květinovým závěrem. Podle mne se víno již nebude zlepšovat ležením v láhvi.

Velmi mne potěšila následující dvojice. Sauvignon 2013 ve výběru z hroznů byl na hranici suchého a polosuchého vína (8,4 g/l zbytkového cukru). Ve výrazné vůni bylo cítit světlé ovoce, černý rybíz a černý bez. V chuti výrazně pikantní, ovocný (citrusy) se zřetelnými tóny černého rybízu a černého bezu. Velmi osvěžující víno!

Sauvignon 2010 v pozdním sběru byl suchý. ve vůni citrusově-medový s lehkým máslovým závojem. V chuti vyzrálý, ovocně-minerální, šťavnatý a lehce smetanový ve výrazně pikantním závěru.

Vrcholem večera byla rozhodně trojice Ryzlinků rýnských. Nejmladším byl ročník 2013 v pozdním sběru, který někteří považovali za nejlepší víno večera. Výrazně suchý „rýňák” s ovocně-minerální vůní a se vzdálenými tóny petroleje. Také v chuti světlé ovoce (citrusy) a minerály, ale i lehká stopa lipoviny. Velmi pikantní víno s krásnou budoucností.

Z ryzlinků mi v tomto stádiu nejvíce chutnal Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,1 g/l) a spíše nižší kyselinou (6,4 g/l). Ve vůni nazrálé světlé peckoviny a tóny lipového květu. V chuti jemně nasládlé, uhlazené a vyzrálé světlé ovoce v kombinaci s jemnými minerály. Delší, měkce pikantní závěr. Víno je nyní na svém vrcholu.

Možná o fous dál byl Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru. Polosladké víno, již hodně naleželé s vůní světlého ovoce a minerálů, které ukazují na lehounkou petrolejovou stopu. V chuti ovocně-minerální, uhlazené, plné. A opět se objevuje delikátní stopa petroleje. V tuto chvíli je to velmi mazlivý ryzling, který nepůsobí výrazně sladším dojmem.

A na závěr jediné červené víno - Cabernet Sauvignon 2011 ve výběru z hroznů. Proti ročníku 2009, který jsem nedávno otevřel, nepůsobil tak plným dojmem, a také nebyl tak elegantní. Nicméně opět výborné červené z dobrého ročníku. Ve vůni kořenité tmavé ovoce se stopou zelené papriky. V chuti tmavé peckoviny v kombinaci s lesními plody, tělo uhlazené, cítil jsem jemnou čokoládu, kůži a stále ještě zřetelné paprikové tóny. Víno má své nejlepší zítřky samozřejmě před sebou.

Kompletní „vrcholový tým” takto bodoval vína z Kolby: Ryzlink rýnský 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2011 a Ryzlink rýnský 2009 - 9 b., Sauvignon 2013, Rulandské bílé 2013 - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2009, Rulandské bílé 2009 a Cabernet Sauvignon 2011 - 8,8 b., Cuvée Kolby 2013 a Sauvignon 2010 - 8,7 b. a Ryzlink vlašský 2013 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý